ربات نصب لاینر آبراهه نیروگاه آبی اومااویا

عنوان پروژه

ربات نصب لاینر آبراهه نیروگاه آبی اومااویا

(طراحی، ساخت و تحویل سیستم نصب پنستاک و سرج طرح اومااویا)

شرح پروژه

طرح اومااویا پروژه‌ای چندمنظوره (انتقال میان حوزه‌ای آب، نیروگاه برق و مهار سیلاب) در کشور سریلانکا است که بزرگ‌ترین پروژه‌ی صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران در چند سال گذشته است که توسط شرکت فراب در سال‌های 96 و 97 اجرا شد. 

 

آبراهه‌های این طرح، علاوه بر تونل‌های متعدد، شامل دو شافت عمودی است که شافت فشار با ارتفاع کم سابقه 620 متر، جزو نادرترین شافت‌ها در پروژه‌های مشابه است. شافت دوم، شافت سرژ با ارتفاع 140 متر است.

 

هر دوشافت دارای پوشش فلزی هستند. به خاطر پارامترهای ابعادی چون قطر و ارتفاع (2.2 متر) و وضعیت پایداری دیواره‌ شافت، از نظر حفاظت پرسنل نصب و واقع بودن در مسیر بحرانی پروژه، طراحی روش نصب مناسب جهت رفع مشکلات فوق و تامین تجهیزات به شرکت طراحی سیستم و اتوماسیون دورعلی واگذار شد.

 

روشی بدیع نتیجه طراحی صورت گرفته بود. در این روش برخلاف حالت متعارف (انتقال لوله از بالای شافت به پایین و نصب از پایین به بالا و بتن‌ریزی پشت لوله‌ها به موازات عملیات نصب لوله‌ها)، لوله‌ها از پایین به بالا منتقل شدند و با اتکای به سازه‌ای در بالای شافت، نصب آن‌ها از بالا به پایین انجام شد.

در کل مدت نصب، پرسنل در داخل لوله‌های نصب شده حضور داشتند و لذا از کلیه‌ی خطرات ناشی از سقوط سنگ از دیواره‌های شافت در امان بودند. این طرح با موفقیت و با زمان‌بندی کم نظیر اجرا شد.

نمونه اجرا شده

کشور سریلانکا- 1395