گاورنر نیروگاه‌های آبی

گاورنر سیستم کنترل اصلی توربین نیروگاه‌های برق آبی می‌باشد. این سیستم، از حساس‌ترين سيستم‌های کنترلي نیروگاه است که  وظیفه کنترل سرعت و توان خروجی نیروگاه را بر عهده دارد. در طراحی این سیستم از تجهیزات رایج بازار استفاده شده است تا نيروگاه‌هاي کشور در آينده با مشکل تامين لوازم يدکي روبرو نباشند. گاورنرهای ساخته شده توسط شرکت طراحی سیستم و اتوماسیون دورعلی قابلیت کنترل در مودهای کاری مختلف (کنترل توان، سرعت ، گشودگی و جزیره‌ای) را دارد و همچنین مطابق با استانداردهای IEC و IEEE طراحی و ساخته شده است.

هر سیستم گاورنر از یک بخش کنترلی و یک بخش هیدرولیکی تشکیل شده است که سیستم هیدرولیکی وظیفه تامین فشار روغن و بخش کنترلی وظیفه مانیتورینگ و کنترل مولفه‌های مرتبط با کنترل سرعت و توان توربین را برعهده دارد. شرکت طراحی سیستم و اتوماسیون دورعلی توانایی طراحی و ساخت سیستم گاورنر برای نیروگاه‌های آبی مختلف با توربین‌های مختلف نظیر فرانسیس، پلتون، بانکی و محوری را دارد. با توسعه این محصول، با توجه به زیرساخت‌های آماده شده، امکان استفاده از دانش حاصله در طراحی و ساخت سیستم کنترل کلی نیروگاه (DCS, FDS) و همچنین استفاده از آن در نیروگاه‌های گازی و بخاری وجود دارد.

دانش تولید گاورنر به عنوان پیچیده‌ترین سیستم کنترل در یک نیروگاه آبی منحصراْ در اختیار چند کشور در دنیا بوده و در ایران نیز نمونه توسعه یافته‌ای از این سیستم وجود نداشت. شرکت دسدا با بالغ بر 7 سال تحقیق و توسعه در این زمینه، دانش طراحی و ساخت این سیستم را در کشور کاملاْ بومی‌سازی کرده است.

مهمترین دستاوردهای متمایز حاصل شده در فرآیند بومی‌سازی گاورنرهای نیروگاه آبی توسط شرکت طراحی سیستم و اتوماسیون دورعلی عبارتند از:

– طراحی و کسب دانش فنی طراحی و ساخت گاورنرهای نیروگاه آبی

– طراحی و ساخت سیمولاتور نیروگاه آبی

– طراحی و ساخت دستگاه تست و کالیبراسیون اوراسپیدهای مکانیکی نیروگاه آبی

– طراحی و ساخت شیرهای کنترلی خاص که دارای حساسیت و دقت بالا بوده و تامین آن از خارج از کشور نیز مقدور نمی‌باشد.

– طراحی و ساخت فیلترهای مغناطیسی با قدرت بالا

– طراحی کنترلرهای Fool Proof در منطق‌های استفاده شده در گاورنر

– طراحی کنترلرها در شرایط مختلف Redundancy و Single بر پایه شرایط هر نیروگاه

– طراحی و ساخت اریفیس‌های دقیق با دبی‌های بالا برای کنترل زمان باز و بسته شدن عملگرهای هیدرولیکی گاورنر در نیروگاه

– طراحی و ساخت اوراسپیدهای مکانیکی با دقت عملکرد کمتر از 1% با مکانیزم‌های جدید

در طراحی سیستم گاورنر، تجهیزات استفاده شده، منطق‌های اجرایی، حفاظت و امنیت سیستم، تست و تحویل آن استانداردهای بین‌المللی وجود دارد که گاورنرهای ساخته شده همگی مطابق با آنها ساخته، تست و تحویل داده شده‌اند.