ترنینگ گیر هیدرولیکی نیروگاه های گازی و بخار

عنوان پروژه

ترنینگ‌گیر هیدرولیکی نیروگاه‌های گازی و بخار

شرح پروژه

ترنینگ‌گیر در نيروگاه‌های گازی و بخار به عنوان یکی از مهمترین و حساس‌ترين تجهیزات جانبی توربین محسوب می‌شود، که به منظور استارت توربین و خنک‌کاری آن در زمان خاموشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  با توجه به عمر نیروگاه‌های کشور، نوسازی سیستم‌های قدیمی اهمیت زیادی داشته و امکان جایگزنی ترنینگ‌گیرهای پلتونی قدیمی با ترنینگ‌گیرهای هیدرولیکی ساخت شرکت دسدا  برای توربین گاز می‌باشد.

چرخ‌دنده مجموعه دو تکه با قابلیت نصب برروی شفت توربین است. علاوه بر آن چرخ‌دنده‌ها در سرعت 100 دور در دقیقه، توانایی درگیر شدن و جدا شدن را دارا می‌باشند. سیستم ترنینگ‌گیر به شفت واسط بین توربین و ژنراتور متصل شده و وظیفه آن چرخاندن شفت توربین در حالت‌های عملکردی Start-up و Cool Down می‌باشد.

طراحی ترنینگ‌گیر شامل سه بخش اصلی طراحی مکانیکی (چرخ‌دنده اصلی و کاور دور شافت، بدنه، مکانیزم درگیرشونده، یاتاقان‌ها و فنربندی)، طراحی هیدرولیکی (هیدورموتور، شیرهای هیدرولیکی و سیستم لوله‌کشی) و طراحی الکتریکی و منطق کنترل می‌باشد. امکان تست و بررسی عملکرد این تجهیز با استفاده از تست استند وجود دارد.

بطور کلی سیستم ترنینگ‌گیر شامل هیدروموتور، سیلندر هیدرولیک، مکانیزم درگیری، چرخ‌دنده هیدروموتور، چرخ‌دنده هرزگرد، چرخدنده توربین، کلاچ، فنر، بدنه، کاور (به عنوان حائل و پوشاننده و نیز پلت فرمی برای نصب موتور هیدرولیکی)، تجهیزات هیدرولیک و ابزار دقیق‌ها می‌باشد. 

نمونه اجرا شده

پروژه توسعه توربین MGT-75- شرکت توگا- استان تهران- 1400