صفحه اصلی > محصولات و پروژه‌ها > تجهیزات نیروگاه آبی > نیروگاه‌های  برق آبی خیلی کوچک، کوچک و متوسط

نیروگاه‌های برق آبی خیلی کوچک، کوچک و متوسط

نیروگاه‌های آبی خیلی کوچک، کوچک و متوسط می‌توانند در راه‌آب‌های رها شده سدها، مسیر رودخانه‌ها، خطوط لوله ورودی تصفیه‌خانه‌ها، سدهای آبیاری و خطوط انتقال آب مورد استفاده قرار گیرند. این امر علاوه بر استفاده از انرژی تجدیدپذیر، می‌تواند از نظر اقتصادی منبع بسیار چشمگیر درآمد و اشتغال‌زایی باشد. امکان نصب این نوع از نیروگاه‌ها روی آب‌های پراکنده کوچک، رودخانه‌های فصلی، خطوط آبرسانی صنعتی و شهری، خطوط انتقال آب کشاورزی و زنجیره‌های پرورش ماهی کنار رودخانه‌ها وجود دارد.

با توجه به دانش تدوین شده و تجارب حاضر در شرکت طراحی سیستم و اتوماسیون دورعلی، برای هر پتانسیل، این شرکت توانایی طراحی، ساخت، تست، نصب و راه‌اندازی تجهیزات اصلی نیروگاه از فلنج لوله آب ورودی تا پایاب و ابتدای پست برای نیروگاه‌هایی با توربین فرانسیس، بانکی، پلتون و محوری را دارد.

با توجه به مشخصات پتانسیل موجود برای احداث نیروگاه، شرکت دسدا در سه سطح مختلف این محصول را توسعه داده است:

–  نیروگاه های آبی خیلی کوچک (میکرو) – 5 تا 100 کیلووات

– نیروگاه های آبی کوچک –  100 کیلووات تا 1 مگاوات

– نیروگاه های آبی متوسط – 1 تا 6 مگاوات

تجهیزات و خدمات اصلی قابل ارائه به همراه این محصولات عبارتند از:

– مجموعه توربین

– شیر ورودی اصلی

– ژنراتور آسنکرون (تا کمتر از 200 کیلووات) و ژنراتور سنکرون تحریک سرخود

– سیستم گاورنر

– ترانسفورماتور

– سیستم مانیتورینگ ارتعاشات

– سیستم کنترل توربین و ژنراتور

– سیستم اسکادا

– سیستم انتقال برق LV و MV به همراه حفاظت

– لوازم یدکی

– نصب، راه‌­اندازی و آموزش

دانش طراحی و ساخت نیروگاه آبی علی‌الخصوص توربین آن منحصرا در اختیار چند کشور بوده و در ایران، علی‌رغم تعداد زیاد نیروگاه آبی نصب شده و نیز پتانسیل‌های آبی موجود جهت احداث نیروگاه، تا قبل از این، نیروگاه آبی به صورت یکجا از خارج از کشور تامین می‌شده است. لکن با توجه به سالها تحقیق و توسعه توسط شرکت طراحی سیستم و اتوماسیون دورعلی، دانش طراحی و ساخت نیروگاه شامل پیکربندی کلی نیروگاه، انتخاب تجهیزات اصلی، طراحی و ساخت توربین مناسب، طراحی کنترلرها، نصب و راه‌اندازی نیروگاه تا سایز 6 مگاوات به‌طور کامل توسط شرکت دسدا بومی شده است.